Ukmergės Senamiesčio pagrindinėje mokykloje vyksta kitokios  geografijos pamokos

Nėra nė vieno žmogaus veiklos proceso, kuris nepriklausytų nuo orų ar klimato. Klimatas – tai sudėtinga sistema, kuri kinta ir vystosi priklausydama nuo kitų sferų kaitos ir vystymosi. Be to, kiekvienam iš mūsų rūpi, kokios oro sąlygos mūsų laukia artimiausiu laiku, kaip reikės rengtis, ką avėti, ar pasiimti skėtį, ką daryti audros metu ir t.t. Ką jau kalbėti, kad dažnas iš mūsų verčia galvą į dangų ir stebi debesis. Apie debesų rūšis, kritulius, ypač uraganus, įvairius stichijų atvejus mes sužinome iš žiniasklaidos, bet nepalyginamai įdomiau apie tai išgirsti iš profesionalo lūpų.

2014 metų vasario 3-6 dienomis Ukmergės Senamiesčio pagrindinėje mokykloje vyko kiek kitokios geografijos pamokos.  Septintokams ir aštuntokamsnetradicinį ugdymą suorganizavo mokytojai R. Mikučionienė ir E. Retys. Į svečius atvyko ir pamokas apie klimatą vedė nuo 1958 metų stebėtoju, o nuo 1961 metų Meteorologijos stoties viršininku dirbęs Bronislovas Kaselis. Dabar šios Tarnybos veteranas, aktyvus ir nuolat besidomintis šios srities naujovėmis, senolių pastebėjimais žmogus, kuris stotyje išdirbo daugiau nei penkis dešimtmečius, o 2009 metais apdovanotas prestižine aplinkosaugos Viktoro Bergo premija už reikšmingus darbus, ilgametę rezultatyvią veiklą aplinkos formavimo ir apsaugos srityje, noriai bendrauja su mokiniais, įdomiai perduoda savo patirtį jaunajai kartai. Antra vertus, tai buvo ir ypatingai patrauklus ugdymas karjerai, nes svečias linksmai ir vaizdingai atskleidė savo profesinio kelio vingius: kaip ir ko jis mokėsi Rusijoje, paskui Lietuvoje, kaip įgijo profesiją, kaip sekėsi dirbti ir kokios problemos iškildavo dėl mums dabar nebesuprantamo ryšio priemonių netobulumo.

Gerbiamas B.Kaselis papasakojo mokiniams, kad Lietuvoje pirmieji meteorologiniai stebėjimai atlikti Vilniaus universiteto astronomijos observatorijoje  1770 metais. Profesionalas pabrėžė, kad tai pirmieji sistemingi meteorologiniai stebėjimai ne tik Lietuvoje, bet ir vieni pirmųjų Europoje. Ukmergėje meteorologiniai stebėjimai - buvo atliekami temperatūros, debesuotumo ir kritulių matavimai - pradėti nuo 1924 m. sausio 1 d.  Stotis buvo įkurta miesto centre, gimnazijos sode. Karo metais žinias apie orus stotis ištisą parą turėjo siųsti vokiečių kariuomenei. Vėliau Ukmergės meteorologijos aikštelė dar keletą kartų keitė savo buvimo vietą, o paskutinis perkėlimas buvo 1958 metais į Gedimino gatvę. Gedimino gatvėje stotis tebėra ir dabar.

Specialistas kalis kartus pabrėžė, kad Meteorologijos stotyje be meteorologinių buvo atliekami ir agrometeorologiniai stebėjimai. Buvo stebimos įvairios augalų vystymosi fazės, pasėlių tankumas, aukštis, būklė, vandens atsargos sniege ir kiti veiksniai, turintys įtakos žemės ūkio kultūrų augimui. 2008 m. įrengta automatinė agrometeorologijos stotis. Bet labiausiai mokinius pralinksmino tai, kad reikėdavo ne tik matuoti kritulių kiekį, bet ir, pavyzdžiui, sverti sniegą.

Ilgametis meteorologijos darbuotojas mokiniams atskleidė, jog daugelis meteorologinių parametrų šiuo metu matuojami automatiškai ir kas valandą perduodami į centrinę duomenų bazę Vilniuje. Nuo 2011 m. liepos mėn. Ukmergės meteorologijos stoties stebėtojai papildomai stebi atmosferos reiškinius, debesuotumą, atlieka fenologinius augalų bei kitus stebėjimus, kurie negali būti fiksuojami automatiniais prietaisais.

Pamokos pabaigoje vyko žaismingamįslių apie orąviktorina. Mokiniams patiko pamoka ir tuo, kad žinios buvo tikrinamos linksmai. Dauguma už teisingus atsakymus buvo apdovanoti saldžiais prizais. Meteorologui labai svarbu, kad sukaupta žmonijos patirtis neišnyktų be pėdsakų, kad gamtos reiškiniai ne baugintų, bet keltų susižavėjimą, susidomėjimą meteorologija. Kita pamoka planuojama jau Meteorologijos stotyje, kur vaikai bus tiesiogiai supažindinami su meteorologija, jos reikšme, esamais prietaisais bei jų veikimu.

Mokytojai Asta Aukštuolienė, Eugenijus Retys

 

Netradicinė geografijos pamoka

 Vasario 3 ir 6 dienomis mūsų mokyklos aktų salėje vyko netradicinės geografijos pamokos ,,Lietuvos klimatas” septintų ir aštuntų klasių mokiniams. Pamokas vedė meteorologas Bronislovas Kaselis. Meteorologas daugiau nei penkis dešimtmečius dirbo Ukmergės meteorologijos stotyje, yra  apdovanotas Viktoro Bergo premija.

B. Kaselis pasakojo apie Ukmergės meteorologijos stotį, apie meteorologijos svarbą mūsų  gyvenime. Kalbėjo, kaip yra atliekami meteorologiniai stebėjimai.  Svečias  užminė mįslių apie gamtą ir saldžiomis dovanėlėmis apdovanojo teisingai atsakiusius mokinius. Taip pat padovanojo mokyklai Lietuvos klimato atlasą.

                                                              8a klasės mokinė   Julija Butkutė

 

Įspūdžiais dalijasi 8a klasės mokiniai:

·         ,,Šios pamokos metu supratau, kad meteorologija yra labai svarbi. Pasirodo, kad be meteorologų pateiktų išvadų nėra statomi pastatai, tiesiami keliai. Orų prognozės taip pat padeda planuoti veiklą: juk neisi į turistinį žygį, kai lis lietus ir griaudės perkūnija.” (Gabija Daugėlaitė)

·         ,,Buvo labai įdomu klausytis apie Ukmergėje užfiksuotus klimato rekordus: didžiausią kritulių kiekį, šalčiausią ir karščiausią dieną, stipriausią vėją, storiausią sniego dangą.” (Aistė Sirutytė)

·         ,,Pasirodo, kad meteorologo darbas nėra toks lengvas. Reikia tuo pačiu metu stebėti dangų, užrašyti duomenis lotyniškais terminais. Stebėtojams reikėdavo keltis ir naktį. Dabar yra automatinės meteorologijos stotys.” (Paulius Valionis)

·         ,,Sudomino pasakojimai, kaip reikia elgtis perkūnijos metu. Žinojau, kad negalima slėptis po medžiais, būti šalia vandens ar atviro lango, tačiau nebuvau girdėjusi, kad žaibas gali trenkti į metalinį skėčio antgalį.” (Judita Pintukaitė)

·         ,,Nebuvo nuobodu, sužinojau daug įdomių dalykų apie orą, gamtą. Neabejoju, kad visi aštuntokai prasmingai praleido laiką ir papildė savo žinyną nauja ir įdomia informacija.” (Agnė Iziumcevaitė)

·         ,,Manau, ne tik mane, bet ir kitus mokinius pradžiugino šis susitikimas, paįvairinęs tradicines pamokas.” (Renita Dūdaitė)